Eko Bilgisayar

Domain Name Kayıt

Neden EKO BİLGİSAYAR?
– Alan Adı kayıt işleminiz en geç 24 saat içerisinde yapılır.
– E-mail ve ücretsiz telefon desteği
– Adım adım kolayca kayıt yapma imkanı
– Herhangi bir ek ücret yok – …


BAZI SORULAR VE YANITLARI

Alan Adı(Domain Name) nedir?

Alan Adı, Internet üzerinde bir adresi tanımlayan tek isimdir. alan adına örnek, sony.com ; metu.edu.tr vb. Alan isimleri 67 karakterden fazla olamaz. Alan adları harfler, sayılar ve sadece yatay çizgi(-) den oluşabilir. Ve Yatay çizgi ile başlayamaz.

Alan Adı almak için bir web sitesine ihtiyacım var mı?
Hayır. Alan adınızı biran önce kaydettirmeniz çok önemli. Çünkü sizin istediğiniz bir alan adı başkası tarafından alınabilir. Alan adınızı bir kez kaydettirdikten sonra, istediğiniz zaman sitenizi hazırlayıp istediğiniz yerde yayınlayabilirsiniz.

Kayıt yapmak istediğim alan adı alınmış ise ne yapmalıyım?
Farklı opsiyonları deneyebilirsiniz. Firma adınızın sonuna ltd veya corp şeklinde bir ilave ile veya alan adı uzantınızı farklı opsiyonlarda deneyerek (.com, .net, .org vb) değişiklikler ile kendinize veya firmanıza uygun alan adı bulabilirsiniz.

Birden fazla alan adı kayıt yapabilir miyim?
Evet yapabilirsiniz.

COM, NET ve ORG alan adı uzantıları arasında ne fark var?
Com uzantısı ticari(commercial) firmaları, NET servis sağlayıcı veya İletişim (Network) firmalarını, ORG ise dernek gibi ticari amaçlı çalışmayan (organizations) kuruluşları tanımlar. Ancak, COM uzantılı alan adınız birileri tarafından alındı ise, NET vey ORG uzantılı istediğiniz alan adını almanız mümkün(Bir ISP veya dernek olmadığınız halde).

Alan adımı ne kadar süre ile kayıt edebilirim?
Bu tamamen size bağlı. 1 yıl da kaydedebilirsiniz 5 yıl da… Ancak uzun süreli kaydetmeniz daha sağlıklı. Bir sonraki yıl yenilemeyi unuttuğunuz takdirde alan adınızı kaybetme riskini ortadan kaldırmış olursunuz.